Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) açıklamalarının ardından piyasaların rahatlamasıyla yükseliyor.

Asya hisseleri, gösterge endeksin yedi ayın en düşük seviyesinden toparlanması sonrası değer kazanıyor. 

Japonya’nın en büyük petrol araştırma şirketi Inpex Corp. petrol vadelilerinin değer kazanmasıyla yüzde 1.1’lik artış gösterdi. Foxconn Technology Co. analistlerin beklentilerinin üzerinde bir kazanç kaydederek Taipei’de yüzde 8.1 yükseldi. SoftBank Group Corp. en büyük yatırımları Alibaba'nın ABD'de gerilemesi sonrası Tokyo’da yüzde 2.6’lık bir gerileme kaydetti.

The MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 artarak Tokyo saati ile 05:02’de 138.37 puana geldi. PBOC devalüasyon kararırının ardından, uzun vadede güçlü ve istikrarlı bir yuanı desteklediğini açıkladı. Bu hamle doların ilerleyişini durdurarak Fed’in faiz kararını askıya alabileceği söylentileriyle birlikte ülke tahvillerinin cazibesini arttırdı.

Jefferies Group Inc.’s Kıdemli Hisse Senetleri Stratejisti Sean Darby, “Olaya fazla tepki gösterildi. Zaten ara sıra gündeme gelen bir durum. Bu hareketle birlikte Çin uzun vadede sürece çok daha fazla hakim olacaktır” dedi.


Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2'e kadar çıkan kayıpları silerek yüzde 1.8’e yakın bir artış kaydetti. Hong Kong’taki şirketlerin Hang Seng China Enterprises Endeksi ve Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 değer kazandı.