Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed’in politika toplantılarının tutanakları her altı haftada bir merkez bankasını takip edenler tarafından yakından inceleniyor.

Tutanaklar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) her bir seansından 3 hafta sonra varıyor ve ilk bakışta Fed’in önemli girişimlerinin detaylı ve anlaşılır bir kaydı niteliği taşıyor. Ancak bu sadece ilk bakış.

Çarşamba günü açıklanacak olan yeni tutanaklar 2006’dan bu yana ilk kez yapılacak faiz artırımı için ipucu sunacak. Ancak bunları görebilmek için keskin bir göze ve politika şifresi çözebilme yeteneği ihtiyaç olacak. Bazı önemli detaylar, sadece 5 yıl sonra yayımlanan tam metinde ortaya çıkıyor. Diğer ipuçları ise kolaylıkla yanlış yorumlanabilir.

Washington’daki Peterson Institute kıdemli yetkililerinden Joseph Gagnon, “Eğer bu oyunu oynayacaksanız tutanakları düzenli olarak okumak zorundasınız. Eğer böyle yaparsanız yanlış anlama ihtimaliniz düşer” dedi. Gagnon, yaklaşık 2 yıl boyunca Fed ekonomisti olarak tutanakların düzenlenmesine yardımcı oldu.

Öte yandan Komite’nin iki günlük toplantısındaki her konuşmanın kayda girmediğini bilmekte fayda var. FOMC kurallarına göre tutanak “tartışılan politika konuları ve sunulan görüşler ile ilgili tam ve doğru bir rapor sunmalı” ve “tüm aksiyonlarını izah etmeli”.