Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Urban Redevelopment Authority’nin Pazartesi günü yayımlanan raporuna göre Haziran ayında satılan 375 konuta kıyasla geçen ay 1594 konut satışı gerçekleşti.  Bu, 2013 yılının Haziran ayından bu yana gerçekleşen en yüksek satış rakamı.

Veriler, sunulan 1186 konuttan 1169 ile en çok satışın Fernvale Development Pte’ye ait High Park Residences’dan gerçekleştiğini gösteriyor. 

Singapur’daki SLP International Property Consultants yetkili müdürü Nicholas Mak, projenin, alıcıları dairelerin küçüklüğü ve makul fiyatından ötürü cezbettiğini söyledi. Mak, “Daireler 400,000 Singapur dolarından (284,000 dolar) başlıyor” dedi.

Hükümet 2009 yılında konut sınırlandırmaları uygulamaya başladığında düşük faiz oranları ve yabancı yatırımcılardan gelen talep emlak piyasasının aşırı ısındığına yönelik endişeleri artırmıştı.  Geçen hafta Singapur Ekonomi Cemiyeti’nde konuşan Maliye Bakanı Tharman Shanmugaratnam, “Singapur, 13 yıl ile en uzun düşüş dönemini kaydeden ve düzeltme aşamasında olan yurtiçi konut piyasasını yakından takip ediyor” dedi.

Konut satışları, politikalar talepleri olumsuz etkilerken altı yılın en düşüğünde seyrediyor.

Real Estate Developers’ Association of Singapore Başkanı Augustine Tan, “Singapur’un emlak piyasası çabuk bir iyileşme sergileyemeyecek çünkü arz ve açık artacaktır. Üretim fazlası kısa sürede azalma göstermeyecek, konut açığı oranları rekor seviyeye ulaşacak” şeklinde konuştu.