Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine tahvilleri, gerileyen petrol fiyatlarının enflasyon görünümünü zayıflatması ile 4 günden bu yana ilk kez yükseliş kaydediyor. Enflasyon görünümünün sapması sabit getirili menkul değerlere talebi artırıyor.

Bloomberg emtia endeks vadelileri 2002 başından bu yana ern düşük seviyeye geriledi ve enflasyon üzerinde olumsuz etki yarattı. Yatırımcılar, bu koşullarda Fed’in 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştireceği faiz artırımının zamanlamasını tartışıyor. Çin’in yuanı beklenmedik şekilde devalüe etmesi dünyanın en büyük hammadde tüketicisinin ekonomik ivmesi ile ilgili endişe yarattı.

Londra’daki Rabobank International stratejisti Richard McGuire, “Çin piyasa radarına yakın seyrediyor. Tahvil faizlerinin daha da aşağı yönelmesi olasılık dahilinde” dedi.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi 2 baz puan veya 0.02 yüzde puan düşerek New York saati ile 06.19’da yüzde 2.18 seviyesine geldi. Faiz geçtiğimiz 3 günde 6 baz puan yükseliş göstermişti. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 6/32 veya 1,000 nominal değerde 1.88 dolar yükselerek 98 13/32 oldu.

Fed’in faiz artırımı beklentilerine daha duyarlı olan 2 yıl vadeli tahvilleri yüzde 0.73 seviyesinde yatay bir seyir izliyor.