Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Milliyetçi Hareket Partisi olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve ön şartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır. Bu itibarla koalisyon hükümeti kurmak için lazım gelen uzlaşma zemini oluşmamış ve siyasi anlaşma iklimi vasat bulmamıştır. Şimdilik görünen odur ki, mevcut siyasi kompozisyonda bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Ve Türkiye 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, 7 Haziran'da yapılan Milletvekilliği Genel Seçiminin sonucunda hiçbir partinin tek başına iktidar olma imkanına kavuşamadığını, aziz milletin demokratik tercihinin bu şekilde somutlaştığını ve buna da saygı duymanın en temel demokrasi görevi olduğunu ifade etti.

Ortaya çıkan koalisyon kurma gerekliliğinin ilk aşamasının AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini 9 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan almasıyla başladığını anlatan Bahçeli, Davutoğlu ve beraberindeki heyetle MHP'nin bu kapsamdaki ilk görüşmesinin 14 Temmuz'da TBMM'de gerçekleştirildiğini anımsattı.

Bu görüşmenin saygı ve nezaket içerisinde tezahür ettiğini ifade eden Bahçeli, AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri sonuç vermeyince, AK Parti-MHP arasında gündeme gelen ikinci etap görüşmenin ise bugün gerçekleştiğini kaydetti.

-"MHP oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir"

"Söz konusu toplantı çok verimli geçmiş, ülke gündeminde yer alan konular da ayrıca ele alınmıştır" ifadesini kullanan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Milliyetçi Hareket Partisi olası bir seçimi doğru bulmadığını daha önce açıklamıştır. Bunun yanında azınlık hükümeti seçeneğine soğuk yaklaşımını muhataplarına ihsas ve ilan etmiştir."

Bahçeli, "Söz konusu 116. Madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde mevcut bakanlar kurulu çekilecek ve cumhurbaşkanı geçici bakanlar kurulunu kurmak üzere bir başbakan atayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir. Partimiz tüm karar ve tercihlerini aziz milletimizin lehine ve Türkiye'nin yararı doğrultusunda kullanmıştır. Bundan sonraki siyasi süreç ne olursa olsun, bugünkü tıkanıklığın ve uzlaşmazlığın asıl neden ve aktörlerini herkes yakından tanıyacak ve görecektir." açıklamasını yaptı.