Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisseleri 3 haftanın en yüksek seviyesinden gerileme gösteriyor. Hisse senetlerindeki toparlanmanın kar artışı tahminlerini aştığı endişesi duyuluyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5 gerileyerek gün ortasında 3,935.33 puana geldi. Endeks Pazartesi günü itibarıyla 8 Temmuz’daki düşük seviyesinden yüzde 14 yükseliş göstermişti. Çin, piyasadaki 4 trilyon dolarlık düşüşü sonlandırmak için daha önce görülmemiş müdahaleler gerçekleştirdi. Kamu hizmeti şirketleri, sanayi şirketleri ve emtia üreticileri Salı günü kayıplara öncülük etti. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine indi.

Şanghay’daki Huaxi Securities Co. analistlerinden Wei Wei, “4,000 puan seviyesi geçici bir tavan ve şu an aşılması zor. Ancak bazı katalizörler olursa durum değişebilir” dedi.

Menkul değer regülatörü hisse senedi piyasasındaki volatilitenin gerilemesi ile Cuma günü China Securities Finance Corp.’un müdahaleleri azaltacağını belirtti. Bu ay açıklanan verilere göre sanayi üretimi, yatırım ve perakende satışlar verilerinin tümü beklentilerin altında kaldı.