Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) finansal krizden bu yana gerçekleştireceği ilk faiz artırımının zamanı yaklaşırken, Guvernör Mark Carney dikkatleri başlangıç noktasından alıp daha uzun vadeye çekmeye çalışıyor.

Toparlanmayı sarmamaya uğraşan Carney, yüzde 0.5 ile rekor düşük seviyede olan faiz oranındaki artışların “sınırlı ve kademeli” olacağını ifade ediyor.

7-14 Ağustos tarihleri arasında Bloomberg anketine katılan 25 ekonomiste göre, Carney’in açıklaması her üç ayda bir 25 baz puanlık bir artış geleceği anlamına geliyor.

Traderların beklentileri daha düşük. Vadeliler piyasaların 25 baz puanlık bir faiz artırımının Ağustos 2016’da geleceği ihtimalini fiyatlıyor ve borçlanma maliyetlerinin Haziran 2018’de yüzde 1.6 seviyesine gelmesi öngörülüyor. Bu da her çeyrek dönemde 10-15 baz puanlık bir sıkılaştırma görüleceği anlamına geliyor.

Carney, üst hız limiti ile ilgili kendi değerlendirmesini yaptı. BOE Başkanı Temmuz ayında ortalama sıkılaştırma oranının çeyrek dönem başına yaklaşık 50 baz puan olduğunu söyledi. İngiltere’nin 1992 yılında benimsediği enflasyon hedefi faiz artırımında etkili olacak. Bu bağlamda Carney, “Artırımlar yavaş gerçekleşecek” demişti.