Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en yaygın paritesinde işlem yapmak yatırımcılar için pek getiri sağlamayan angarya bir iş haline geldi.

Dolar euro karşısında, Haziran ayından bu yana 1.10 seviyesine yakın kısa ve orta vadeli ortalamaları etrafında dönüyor. Çin’deki ekonomik yavaşlama ve emtia piyasasındaki gerileme, doları önemli denk para birimlerinin çoğu karşısında yukarı itti. Ancak dolar euro karşısında bu dönemde Avrupa’daki büyüme işaretleri ve Fed’in faizi artırmada acele etmeyeceği beklentileri ile en küçük hareketi gösterdi.

New York’taki Deutsche Bank AG stratejistlerinden Daniel Brehon, “Dürüst olmak gerekirse euro-dolar işlemi ile uğraşmak için bir neden yok diye düşünüyorum. Faiz artırımının Eylül’de gelmesini bekliyoruz ancak artırımın çok yavaş olacağı konusunda hem fikiriz. Önümüzdeki 6 ay bekle-gör durumu olacak” dedi.

Dolar euro karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.1078 dolar seviyesinden işlem gördü. Dolar yen karşısında 124.39 yen seviyesinde yatay seyrediyor. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.2 artış ile 1,210.39 puana geldi.

Euro, 50 ve 100 günlük trend çizgilerinde işlem görüyor. Bu seviyeler sırasıyla 1.1082 ve 1.1047. Commerzbank AG verilerine göre 1.10 dolar seviyesinde alma ve satma talimatlarının yoğunluğu eşit.