Advertisement

ABD'de yeni konut inşaatı endüstrisi, yılın ikinci yarısında hız kazanarak Temmuz ayında neredeyse sekiz yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Konut başlangıçları, Washington’da Salı günü yayımlanan Ticaret Bakanlığı verilerine göre, yüzde 0.2 artış ile önceki ay tahmin edilenden daha yüksek bir rakama ulaşarak Ekim 2007’den beri en yüksek seviye olan yıllık 1.21 milyon seviyesini gördü. Bu rakam geçtiğimiz ay 1.2 milyondu. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 77 ekonomistin ortalama tahminleri ise 1.8 milyon olarak çıkmıştı. Yapı izinlerindeki azalma, bir sonraki inşaatlar için gerekli ruhsatlar ek kazançların zaman alacağına işaret ediyor.

Piyasadaki konut eksikliğinin fiyatları yükseltmesi yeni girişimleri teşvik ederken artan istihdam ve düşük mortgate oranları, alıcıları cezp ediyor. İnşaat şirketlerinin Ağustos verisi on yıllık bir periyotta,  Federal Rezerv borçlanma maliyetlerini artırmak için hazırlansa bile konut satışlarında bir azalma olmayacağını gösteriyor.

New York’taki TD Securities ABD ekonomisi baş araştırmacısı Eric Green, “Konut inşaatı açısından yeterli talep var. Bu konutlara yenilerini eklediğimizde konut ile alakalı satış, istihdam ve tüketimle birlikte ekonomi üzerinde çoklu ve önemli bir etkisi olacak.  Konut piyasasında tam da olmak istediğimiz yerdeyiz” şeklinde konuştu.

Bloomberg’in araştırmasına katılan ekonomistler 951.000 ile 1.28 milyon aralığında bir tahminde bulunmuşlardı. Haziran ayındaki rakamın 1.7 milyon olduğu açıklandı.