Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

 Yunanistan'da, Yunanistan Maliye Bakanlığı yaklaşık 40 gündür bankalara uygulanan sermaye kontrolünün yumuşatılmasını kararlaştırdı.

Yunanistan Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos tarafından imzalanan kanun hükmündeki kararname kapsamındaki yeni uygulamaya göre, daha önce ülke dışında eğitim gören öğrencilere 3 ayda bir gönderilmesine izin verilen 5 bin avroluk limit 8 bin avroya çıkarılırken, vatandaşlar ülke dışına Yunan bankaları aracılığıyla ayda 500 avro gönderebilecek. Dış ülkelerden ülkeye getirilecek nakit para, ya da banka havalesiyle vergi ve kredi borçları ödenebilecek. Yeni uygulamaya göre ayrıca, daha önce bankalarda yeni hesap açmaları yasaklanan vatandaşlar bankalara ve devlete olan borçlarını ödeyebilmek için yeni hesap açabilecek. Sadece borç ödemek için kullanılacak bu hesaplardan para çekilemeyecek. Finans kurumları arasındaki nakit aktarımına uygulanan kısıtlamalar "gevşetilecek", tahvil ve hisse senedi alım satımları kolaylaştırılacak.

Yunanistan'da, hükümetin referandum kararının ardından 29 Haziran'da bankaların kapatılmasıyla başlatılan sermaye kontrolü kapsamında, ATM'lerden ve banka gişelerinden çekilen paralarda günlük 60 avroluk limit devam ediyor. Vatandaşlar günlük para çekme haklarını haftalık toplam 420 avro olarak kullanabiliyor. Var olan mevduat hesapları ikinci bir kişiyle paylaşılamıyor ve başkasının üzerine geçirilemiyor. Yabancı turistler ise ATM'lerden ülke dışından aldıkları kartlarla sınırlama olmaksızın nakit çekebiliyor.

-20 bin avroya kadar olan borçlar siliniyor-

Bu arada, parlamentoda kabul edilen yeni yasa uyarınca, düşük gelirli vatandaşların bankalara ve maliyeye 20 bin avroya kadar olan borçlarının silinmesi kararlaştırıldı.

Önceki gün "Üçüncü Kurtarma Paketi" ile birlikte onaylanan "Borçların yeniden düzenlenmesi, ya da silinmesi" başlıklı yasaya göre, durumları belirli kriterlere uyan vatandaşlar sulh mahkemelerine başvurup borçlarının silinmesini talep edebilecek.

Söz konusu kişilerin, mahkemeye yapacakları başvuruların uygulamaya alınması için, ilgili kişinin kararın onaylanmasından bir yıl öncesine kadar hiçbir gelirinin olmaması, üzerinde kayıtlı gayrimenkul bulunmaması ve banka hesaplarındaki para miktarının bin avroyu geçmemesi gerekiyor.

AA