Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisseleri, emtiadaki satış dalgasının derinleşmesinin ardından Çin’de büyümenin yavaşladığı endişesini artırması ile geriliyor. Yatırımcılar Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanaklarını açıklamasını beklerken, Topix endkesi bir haftanın en büyük düşüşüne hazırlanıyor.

Gelirinin yaklaşık yüzde 58’ini Çin’de sağlayan elektronik parça üreticisi Murata Manufacturing Co. yüzde 4.1 geriledi. İlaç üreticisi Daiichi Sankyo Co., Morgan Stanley’in tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 3.2 değer kaybetti. Elektronik cihaz üreticisi Toshiba Corp. yüzde 6.8 ile Nikkei 225 Stock Average’deki en büyük yükselişi gösterdi.

Topix Endeksi yüzde 0.9 yükselerek Tokyo saati ile 12.43’te 1,657.26 puana geldi. Endekste yükselen her bir hisse senedi için yaklaşık 6 hisse senedi geriledi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9 düşüş ile 20,377.89 puan oldu. Şanghay Bileşik Endeksi Salı günü yüzde 6.2 geriledi. Endeks Çarşamba günü ise yüzde 3.1 düştü.

Tokyo’daki SMBC Nikko Securities Inc. yöneticilerinden Hiroichi Nishi, “Çin hisselerinde yaşanan büyük gerileme, Çin ekonomisi ve  küresel ekonominin şeffaflığa sahip olmadığı ile ilgili endişeler yaratıyor. Dolayısıyla Japonya’da agresif satın alımlar görmüyoruz” dedi.