Advertisement

Özellikle finansal istikrarsızlık kaygıları nakit paraya olan talebin güçlü kalmasını sağlıyor. Borç krizi içindeki Yunanistan'da tedavüldeki para miktarı mayıs sonu itibariyle 45,2 milyar euro. Bu rakam en son, Yunanistan'ın Euro'dan çıkış kaygılarının mudilerin bankalara hücum ettiği 2012'de görülmüştü.

Avrupa Merkez Bankası'nın verileri de 2008'de finansal krizin patlamasından sonra nakit paraya olan talebi arttırdığını gösteriyor. Giesecke und Devrient, para basma alanında öne çıkan Alman şirketlerden biri.
Financial Times 'ın haberine göre şirket, banknot basımının öngörülebilir gelecekte yılda yüzde 5 artacağını tahmin ediyor. Bu artışın, banka kartları ve diğer elektronik ödeme biçimlerinin kullanımında çift haneli büyüme oranlarına rağmen kaydedilmesi bekleniyor.

Dünyada her yıl 160 milyar adet banknot basılıyor. bunun 70 milyar adedini özel sektör üstleniyor. Dünya genelinde ödemelerin yüzde 80'ini nakit parayla gerçekleştiriliyor. Almanya'da nakit ödemelerin oranı toplam ödemelerin yüzde 50'sini geçiyor. Bu rakamlar nakit paranın cazibesi tek nedeninin finansal kriz olmadığına işaret ediyor. Banknotların zamanla eskimesi ve yenilenme ihtiyacı da para basımını destekleyen diğer bir unsur.