Advertisement

Societe Generale analistleri Phoenix Kalen ve Roxana Hulea, Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 8 daha değer kaybederek 3.2088 seviyesine kadar düşebileceğini öngörerek, Dolar/TL 'de "long" gidilmesi (alım yapılması) tavsiyesinde bulundu.

Societe Generale analistleri, 2.7712'ye zarar kes (stop loss) koyduklarını ve kurdaki hareketin 2 ila 4 aylık bir sürede gerçekleşebileceğini kaydediyorlar.

Analistler, "Türk Lirası'ndaki değer kaybının, süregelen olumsuz siyasi gelişmeler ve Merkez Bankası'ndan kur için yeterli destek sağlayamaması ışığında, önümüzdeki aylarda devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve yılın ilerleyen dönemlerinde tekrar seçime gidilecek olmasının ardından, AKP'nin parlamento çoğunluğuna ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yüksek bir belirsizlik olduğuna dikkat çeken analistler, "Öte yandan, Merkez Bankası'nın para politikası karar alma sürecine siyasi müdahale, çeşitli Türk politikacıların ve Cumhurbaşkanı danışmanlarının Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına ve mevcut çerçevenin değiştirilmesine karşı uyarması ile birlikte yeniden başladı" dedi.

Societe Generale analistleri, "Merkez Bankası'nın dünkü tepkisi ile birlikte, finansal istikrara yönelik riskler hafife alınıyor gibi görünüyor ve muhtemelen likidite tedbirleri dışında, kötüleşmekte olan Türk varlıklarına yönelik tepki eksikliğini gösteriyor" dedi.

Societe Generale analistleri, "Türkiye, özellikle işlevsel ve sorumlu hükümet eksikliğinde, terör örgütlerinin artan saldırılarına daha duyarlı hale geliyor" dedi ve "Türkiye beş ay üst üste yabancıların lokal tahvil piyasasından çıkışlarının sıkıntısını çekti. Bu çıkışların süreceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


Analistler, işlem tavsiyesine yönelik risklerin ise, içerideki siyasi gerilimin azalması, ABD'de faiz artışının ertelenmesi, zayıf dolar ya da acil faiz artışına neden olacak kontrolsüz satışlar satış dalgasını gösterdi.

-Bloomberg News-