Advertisement

Fed'in 28-29 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları yayımlandı.

Tutanaklarda, "Çoğu üye parasal sıkılaşma için gerekli şartların henüz sağlanmadığı görüşünü bildirdi, ancak şartların bu noktaya yaklaşmakta olduğunu not etti" ifadelerine yer verildi.

Bazı üyelerin yüzde 2'nin altında seyreden enflasyona yönelik endişelerine dikkat çekilen tutanaklarda şu ifadelere yer verildi:

"Bazı üyeler, dolardaki değerlenme ve emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı çekme riski olduğunu öngörüyor. Ayrıca, birkaç üye, işgücü piyasasındaki artan kaynak kullanımının ücretlere ve fiyatlara etkisinin çok kısıtlı olduğunu not etti. Neredeyse tüm Komite üyeleri, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağından yeteri kadar emin olmak için daha fazla veri görmek istediklerini belirtirken, enflasyonla ilgili gelişmeleri yakından izleme konusuda mutabakata vardı."

Tutanaklara göre çoğu Fed üyesi enerji fiyatları ve doların ekonomiye etkilerini geçici olarak görüyor.

Toplantı tutanaklarında Çin ekonomisindeki yavaşlamanın ABD ekonomisi için de risk oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Analistler, Fed yetkililerinin enflasyona yönelik endişeleri nedeniyle faiz artışına eylülde başlayıp başlamamak konusunda kararsız kaldıkları yorumunda bulunurken, eylül toplantısında faiz artışının halen muhtemel olduğunu kaydetti.