Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Almanya’nın ekonomik büyümesi ikinci çeyrek dönemde ihracattan destek buldu. Ancak bu durum Çin’deki yavaşlama küresel ticareti tehdit ederken Avrupa’nın en büyük ekonomisine de risk teşkil ettiği sinyali verdi.

Almanya’nın gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi, yurtdışına yapılan satışların Haziran ayı itibarıyla sona eren üç aylık dönemde yüzde 2.2 arttığını gösterdi. Federal İstatistik Ofisi tarafından Salı günü açıklanan verilere göre özel tüketin yüzde 0.2 yükseldi. Sermaye yatırımı yüzde 0.4 daraldı. Ekonomi yüzde 0.4 genişleyerek 14 Ağustos’taki beklentileri karşıladı.

Almanya’nın en büyük üçüncü ticaret ortağı Çin’de ekonominin yavaşlaması ülkenin ihracatını duraksatabilir. Çin’in yuanı devalüe etmesinden bu yana küresel hisse senedi piyasasından 5 trilyon dolardan fazla bir değer silindi. Bu durum Çin’de yavaşlamanın beklenenden kötü olduğu endişesi yarattı. Almanya hisseleri ayı piyasasına girdi.

Frankfurt’taki Dekabank ekonomistlerinden Andreas Scheuerle, “Çin’de uzun vadeli bir yavaşlama olursa Alman ihracatçılar bunu hisseder. Bu ihracatın çökeceği anlamına gelmiyor. Ancak yüksek büyüme oranlarına veda edilebilir” dedi.