Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Merkez Bankası (PBOC), Döviz piyasasındaki spekülasyonların önünü almak ve sermaye çıkışlarını sınırlamak için müşterileri için döviz kuru forwardlarında işlem yapan finansal kuruluşlara zorunlu karşılık uygulaması getirdi.

Konu ile ilgili bilgi sahibi altı kişinin ifadesine göre Çin Merkez Bankası, 15 Ekim’de efektif olmak üzere, satışların yüzde 20’sine gelen bir mevduatın sıfır faiz oranında ve dondurulmuş olarak bir yıl boyunca tutulmasını şart koşacak. Söz konusu değişim, aynı kaynaklara göre makro finansal riskleri önlemeyi hedefliyor. Konu ile ilgili bilgi veren kaynaklar kamuya açıklama yapma yetkileri olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemedi.

Çin, 11 Ağustos’ta yuanı devalüe ederek finans piyasalarını sarstı. Çin o tarihte düzeltmenin tek seferlik olduğunu belirtmişti. Yuan Şanghay’da Ağustos ayında yüzde 2.6 gerileyerek 20 yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Singapur’daki Commonwealth Bank of Australia döviz stratejistlerinden Andy Ji, “PBOC, değer kaybı görüleceği beklentilerinin sürmesi dolayısıyla yuan forwardlarında görülen satışları sınırlandırmayı umuyor. Ancak reel ekonominin yavaşlamayı sürdürmesi ile değer kaybı baskıları devam edecektir” dedi.

Yuan dolar karşısında Şanghay’da Salı günü yüzde 0.8 değerlenerek yerel saat ile 10.43’te 6.3714 seviyesine geldi. Offshore oran Hong Kong’da yüzde 0.16 artış ile 6.4352 oldu. Rabobank Group’a göre yeni kural sermaye çıkışlarını forward piyasasında spekülasyon maliyetini artırarak önlemek için atılan bir adım.