Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Endeksleri, Eylül ayında faiz artırımı yapılmasını desteklemiyor.

Hisse senedi ve tahvil piyasalarında yaşanan son satış dalgalarının ardından bölgesel Fed bankaları tarafından derlenen bir dizi finansal koşul ve stres göstergesi 3 yılın en sıkı verilerine işaret ediyor.

Chicago Fed tarafından Çarşamba günü açıklanan veri, kaldıraç ve kredi koşulları ile ilgili risk primlerinin 28 Ağustos’ta sona eren haftada yükseldiğini gösterdi. Bu faktörler, bankanın Ulusal Finansal Koşullar Endeksi’nin Kasım 2012’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu.

Diğer bir deyişle, ekonominin kolay finansmana ulaşmadan aldığı destek yok olmaya yüz tutuyor ve bu durum, 16-17 Eylül’deki toplantıda 2006’dan bu yana yapılacak ilk faiz artırımını değerlendirecek Fed yetkilileri için güçlük anlamına geliyor.

Endeks 28 para piyasası göstergesi, 28 hisse ve tahvil piyasasından türetilen gösterge ve 45 bankacılık sistemi göstergesini içeriyor. Bu göstergeler alt bileşenlere kategorize edilerek finans ve finans dışı sektörlerde risk, kredi koşulları ve kaldıraçlardaki değişimler ölçülüyor. Bu alt bileşenlerden ilk üçü yükseliş göstererek finansal koşulların kötüleştiği sinyali veriyor. Dördüncüsü ise ABD şirketleri ve hane halklarında kaldıracın arttığını gösteriyor.

Chicago Fed Endeksi, St. Louis Fed, Cleveland Fed, Bank of Canada, Bank of America Merrill Lynch ve Goldman Sachs Group Inc. tarafından üretilen endekslerin verdiği sinyalleri doğruluyor. Bu endekslerin hepsi koşulların en az üç yılın en sıkı seviyesinde olduğuna dikkat çekiyor.

Barclays Plc ekonomistleri Fed politika yapıcılarının son hareketlenmeler dolayısıyla Mart ayına kadar bekleyeceğini belirtiyor. Goldman Sachs ekonomistleri Fed’in faizi Aralık’ta artıracağını ancak artırımın ertelenme riskinin kayda değer şekilde yükseldiğini ifade ediyor.