Advertisement

ABD’de faiz oranlarının yükseltileceği ihtimali gelişen piyasalar için gözde büyümeyi sürdürüyor.

Ankara’da bir araya gelen G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları yetkilileri, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesinden kaynaklanabilecek olası aksamalara odaklanıyor.

Cuma günü yapılacak görüşmeler öncesinde hazırlanan ve Bloomberg News tarafından görülen bildiri taslağında, “Ekonomik görünümün gelişme göstermesine paralel olarak, para politikasında sıkılaşma bazı gelişmiş ekonomilerde daha yüksek ihtimalli ki bu durum finans piyasalarındaki belirsizliğin ana kaynaklarından bir olmayı sürdürüyor” ifadeleri yer aldı.

Avrupa ve Japonya merkez bankacıları enflasyonun zayıf seyri dolayısıyla fiyatları artırma çabalarını hızlandırmayı değerlendirirken, Fed bu ay 9 yıldan bu yana ilk kez faiz artırımı gerçekleştirebilir.

ABD’nin faiz artırım ihtimali, Çin’deki yavaşlama ve devalüasyon yatırımcı güvenini zayıflatıyor, para birimlerini sarsıyor ve MSCI gelişen piyasa endeksini aşağı itiyor. Endeks bu yıl yüzde 16 geriledi. Taslak aynı zamanda finans piyasalarında son dönemde yaşanan volatiliteye değiniyor ve potansiyel yansımaların izlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Pacific Investment Management Co.  portfolyo yöneticilerinden Andrew Bosomworth, “Finans piyasasındaki volatilite göz ardı edilemez. Gelişen piyasaların yavaşlaması ve Fed’in faiz artırımının eşiğinde olması ile birlikte odak noktası bu ikisi arasındaki bağlantılarda olacak” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2015 Cuma, 22:01 Misafir radikal bir önlem olabilir fakat artık küresel piyasalar bir tek doların insafına bırakılmamalı. dolar para birimi planlı birşekilde dünya ticaretinde terkedilmeli. dolar para biriminin artık piyasadaki karşılığı finansal değildir, tamamen politik bir karşılık üzerinde değerleniyor. ve çok riskli bir para birimi haline geldi. hem kendisi hemde diğer para birimleri için...
04 Eylül 2015 Cuma, 11:23 Misafir şurası bir gerçekki faiz arttırmaması çok daha büyük risk tüm dünya morfine alışmış ama bir an önce gerçeklerle yüzleşip önlemi alınmak zorunda yoksa sürekli halı altına süpürme dünyanın önüne çok daha büyük faturalar getirecek