Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri yükselirken, para birimleri güçleniyor. Söz konusu yükselişte, Çin’de büyümenin yavaşladığı işaretlerinin Fed’in faiz artırımını erteleteceği spekülasyonu etkili oldu. Türk Lirası ve Güney Afrika randı rekor düşük seviyelerden toparlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 1.2 yükselerek Londra saati ile 08.11’de 787.54 puana indi. Endeks böylece 3 günden bu yana ilk kez yükseliş göstermiş oldu. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 4.7 ralli yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi, devlet destekli fonların hisse alımı yaptığı spekülasyonu ile 4 günlük düşüşü sonlandırdı. Lira ve rand dolar karşısında yüzde 0.6 güçlendi. Gelişen ülke para birimlerinin göstergesi 5 günlük düşüşü sonlandırdı. Rusya rublesi yüzde 0.8 değerlendi. Salı günü açıklanan veri Çin ihracatının yuan bazında bir yıl önceye göre yüzde 6.1 gerilediğini gösterdi. İthalat ise yüzde 14.3 düştü. Verinin zayıf gelmesi, Fed’in Eylül ayı toplantısı öncesinde küresel talebin kırılganlığına işaret etti. Fed’in faizi 16-17 Eylül toplantısında artıracağına yönelik ihtimal yüzde 28 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz ayın sonunda yüzde 38 seviyesindeydi.

Bangkok’taki Asia Wealth Securities Co. araştırma müdürü Warut Siwasariyanon, “Çin verisi çok zayıf ve küresel finans piyasalarında volatilite Fed’in faiz artırımı ertelemeye itebilir. Finans piyasaları Fed’in gelecek haftaki toplantısına kadar aşırı volatil olacak. Müşterilerimize hisse senedi alımlarında agresif olmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.