Advertisement

(23:20'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, Çin hisselerine kapanışa doğru gelen alışların küresel hisse senetlerindeki yükselişlere öncülük etmesinin ardından değer kazandı ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi bu yılın en iyi ikinci yükselişini gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi, bu yılın ikinci en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmesinin ardından, yüzde 2.5 yükselerek günü 1,969.28 puandan kapandı.

New York'ta Miller Tabak & Co LLC hisse senedi stratejisti Matt Maley, "Şimdi Çin artık daha da düşmeyeceğini gösterdi, piyasamız Cuma günü kaybettiğini geri alıyor," dedi ve "Piyasa Cuma günü ağır darbe aldı, insanlar Çin konusunda endişe duyuyordu" yorumunda bulundu.

Dünya genelinde hisse senetleri Salı günü Çin öncülüğünde yükseliş gösterdi. Şanghay’da işlemlerin son saatinde yaşanan ralli, son dönemde yaşanan kalıbın tekrarlanmasını sağladı. Çin hisselerindeki yükseliş devletin piyasayı desteklemek amacıyla müdahale ettiği sinyalini verdi. ABD hisseleri son haftalarda volatil bir seyir izledi. Çin’in ekonomik yavaşlaması ile ilgili endişeler, Fed’in 9 yıldan bu yana ilk kez yapmaya hazırlandığı faiz artırımı ile aynı döneme denk geldi.

S&P 500 Endeksi Cuma günü itibariyle iki haftayı aşkın süre günlük ortalama yüzde 2'lik aşağı ya da yukarı dalgalanma yaptı. 20 Ağustos'tan önce, 2015 yılı dalgalanma ortalaması yüzde 0.6'ydı. Son 13 günün 10'unda, gösterge endeks en az yüzde 1.3'lük hareketle kapandı. Volatiliteyi ölçen VIX Endeksi 11 seans üst üste 25 seviyesinin üstünda kaldı. Ağustos ayından nce bu seviyeye 2011'den bu yana yalnızca beş kez ulaşılmıştı.

ABD hisse senetleri geçen hafta, Ağustos ayı istihdam verisinin faiz artırımı konusunda fazla bir işaret vermemesinin ardından değer kaybetti. S&P 500 yüzde 3.4düştü ve bu Aralık ayından bu yana ikinci en büyük haftalık kaybı işaret ediyor. Daha önceki büyük kayıp yüzde 5.8 ile 21 Ağustos haftasında görülmüştü. Dow Jones Endeksi son 12 seansın beşinde 270 puandan daha fazla düşüş gösterdi ve bu 2011 yazından bu yana en büyük satış dağılımını gösteriyor.

(23:20'de güncellendi)