Advertisement

Çin hisseleri, hükümetin duraksayan ekonomiyi canlandırmak için teşviki hızlandıracağı spekülasyonu ile yükselişi 2. güne taşımaya ilerliyor. Hisselerdeki yükselişlere küçük ölçekli şirketler öncülük ediyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.7 yükselerek gün ortasında 3,224.12 puana geldi. Endekste gerileyen her bir hisse için yaklaşık 34 hisse artış gösterdi. Endeks Salı günü yüzde 2.9 yükseldi. Salı günü görülen artışların yaklaşık tümü işlemlerin son saatinde geldi. Bunda devlet fonlarının hisse alımlarını ivmelendirdiği spekülasyonu etkili oldu. Küçük ölçekli şirketlerin işlem gördüğü ChiNext Endeksi yüzde 3.5 yükseldi.

Maliye Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, Çin bazı önemli projelerin inşasını hızlandıracak, şirketlerde harçların kaldırılması ve vergilerin azaltılması çabalarını ivmelendirecek. Nomura Global Markets Research analistlerinin Çarşamba günkü raporuna göre mali teşvik 2015’in ikinci yarısında büyümeyi desteklemede önemli bir rol oynayacak. Küresel piyasalar, Çin Merkez Bankası Guvernörü Zhou Xiaochuan açıklamalarının ardından bu hafta ralli yaptı. Zhou, hafta sonu Çin hisselerindeki düşüşün sona ermeye yakın olduğunu dile getirdi.

Hong Kong’daki Shenwan Hongyuan Group Co. traderlarından Gerry Alfonso, “Bir çeşit teşvikin gelmesi yüksek bir ihtimal. Büyük ölçekli şirketlerde durum daha istikrarlı, ancak orta ve küçük ölçekli şirketlerin teşvike daha fazla ihtiyacı var” dedi.