Advertisement

Japonya hisseleri, Nikkei 225 Stock Average Endeksi’nin Lehman Brothers Holdings Inc.’in iflasından bu yana en büyük en sert yükselişi kaydetmeye ilerliyor. Endeksteki yükselişte değerlemeleri 11 ayın en düşük seviyesine iten satış dalgasını aşırı olduğu spekülasyonu etkili oluyor.

Nikkei 225 yüzde 5.8 yükselerek Tokyo saati ile 13.40’ta 18,436.14 puan oldu. Endeks, Kasım 2008’den bu yana en büyük artışa ilerlerken, Salı günü 2015 yılı kazançlarının silinmesine neden olan düşüşü terse çeviriyor. Topix Endeksi yüzde 5 artış ile 1,487.99 puana ulaştı. Japonya hisseleri, Salı günü itibarıyla Çin’in geçtiğimiz ay yuanı devalüe etmesinden bu yana dünyanın en sert ikinci düşüşünü kaydetti. Topix’ten daha fazla gerileyen tek endeks Şanghay hisse senedi göstergesi oldu.

Hong Kong’daki Baring Asset Management varlık stratejisti Khiem Do, “Japonya hisselerinde, Çin’in ekonomik yavaşlaması ile ilgili endişelerin etkisiyle görülen satış dalgası aşırıydı. Bugünkü ralli, piyasanın Çin ekonomisiyle ilgili algısı iyileşirse sürdürülebilir” diye konuştu.