Advertisement

Asya hisseleri, Çin politika yapıcılarının ülkenin hisse senedi piyasasını istikrarlaştırmada başarılı olacağı iyimserliği ile yükselerek küresel ralliyi genişletiyor. Japonya hisseleri toparlanarak Nikkei 225 Stock Average Endeksi’ni yıl bazında yeniden pozitif alana itti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 1.2 yükselerek Tokyo saati ile 09.03’te 125.64 puana geldi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.4 artış gösterdi. Çin hisseleri Salı günü 5 günden bu yana ilk kez ralli yaptı. Çin hisselerindeki yükseliş, devlet fonlarının hisse alımı yaptığı spekülasyonu ile işlemlerin son saatinde geldi. Fed, yatırımcının odağında olmayı sürdürüyor. Traderlar, Fed’in 16-17 Eylül’deki toplantısı için geri sayıma başladı.

Melbourne’deki IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, “Çin şu an en büyük yönlendirici gibi görünüyor. Çin istikrarlı olmayı sürdürdükçe ve hisse senedi piyasaları serbest düşüşe geçmedikçe piyasalar genel olarak yukarı yönlü olacaktır. Ancak Fed toplantısı öncesinde volatilite görülmesi ihtimalini göz ardı etmiyoruz” dedi.