Advertisement

ABD tahvil piyasası Fed’in faiz oranlarını artırmasına hazır olabilir ancak aynı şey hisse senetleri için söylenemez. Tahviller ve hisse senetleri arasındaki ayrışma finansal vadelilerdeki spekülatörler için önemli bir hal almaya başladı.

Geçtiğimiz ay politika yapıcılarının fed fonlarını Eylül’de artıracağı ihtimali, Standard & Poor’s 500 Endeksi’ndeki dalgalanmaları takip ediyordu ve Ağustos’un son haftasının tümünde dip seviyeyi görmesinin ardından geçtiğimiz 10 günde kaybedilen zeminin yaklaşık 3’te birini geri aldı. Fed’in sıkılaştırmaya gideceğine yönelik iddialar, ABD hisselerinin yaklaşık 4 yıl içinde ilk kez yüzde 10’luk bir düzeltmeye gitmesi ile geriledi. ABD hisseleri Mayıs ayındaki zirve seviyeden yüzde 12 geriledi.

Küresel büyüme işaretlerine reaksiyon göstermeleri ile birlikte piyasalarda birbirlerini etkileyen sebep ve sonuçları saptamak her ne kadar kolay olmasa da, Bank of America Corp. hisse senetlerinin performansı ile traderların gelecek haftaki Fed toplantısı ile ilgili beklentileri arasında bir bağlantı görüyor. Buna göre, hisse senetleri gerilerken, yetkililerin 2006’dan bu yana ilk kez faiz artırım kararı alacağına dair güven azaltıyor.

Bank of America Corp. hisse senedi stratejistlerinden Dan Suzuki, “Kavramsal olarak Fed, günlük bazsa finans piyasalarından bağımsız kalmak istiyor ancak istikrar önemli. Piyasa yüzde 5’lik bir satış dalgası daha görürse, piyasa istikrarı göremezsiniz. Ayı piyasasına girilmesine yönelik korkularınız olur ve bu noktada Fed’in faizi artırması çok zorlaşır” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre Fed’in faizi Eylül toplantısında artırma ihtimali 7 Ağustos’ta yüzde 54 ile zirve seviyeye ulaştı. Rakam 26 Ağustos’ta yüzde 26’ya geriledi. S&P 500 bir gün önce 1,867.61 puan ile Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. O zamandan bu yana olasılık yüzde 32’ye yükseldi. S&P 500 ise yüzde 5 kadar yükseldi.