Advertisement

Fed’in gelecek haftaki toplantısı öncesinde konuşan son merkez bankası yetkilisi olan Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, “Ekonomideki değişimler, Fed’in kısa vadeli faiz oranlarında zaman içinde kendini sıfıra yakın bir yüzdede bulabileceği anlamına geliyor” dedi.

Kocherlakota, yaptığı konuşmada, ekonominin doğal faiz oranı doğası ve bunun ABD Merkez Bankası politikasında taşıdığı anlam ile ilgili son dönemdeki değerlendirmelerini tekrarladı.

Kocherlakota, para politikası görünümü ile ilgili yorumda bulunmadı. Yetkili, enflasyonun yüzde 2’lik hedefin oldukça altında seyretmesi ile birlikte uzun süredir Fed’in gecelik faiz oranlarını artırmasına karşı duruş sergiliyor.

WSJ'nin haberine göre yetkili, “ABD’nin uzun vadeli doğal reel faiz oranında son birkaç yılda kayda değer değişimler oldu. Bu durum, Fed’in faizleri geçmişteki gibi yüksek seviyeye artıramayacağı anlamına geliyor. Kaldı ki Fed gelecekte bir noktada faizleri tekrar düşürürse faizi sıfıra yakın bir seviyeye getirmeden manevra yapma şansı azalacak” dedi.