Advertisement

Apple CEO'su Tim Cook yıllık ürün tanıtım etkinliğinde yeni modellerin sunumunu yaptı.

Cook, San Francisco'da Bill Graham Civic Auditorium'da yaptığı sunumda, Apple Watch ve iPad Pro'nun tanıtım etkinliğinde konuştu.

Sunum önce akıllı saat Apple Watch'ın yeni modelinin tanıtımı ile başladı. Tanıtımı Jeff Williams yaptı. Apple Watch'un kayışı için lüks marka Hermes ile işbirliğine gidildiği ve iki farklı renk seçeneğinin olacağı kaydedildi. Ayrıca Apple Watch için 10,000'den fazla uygulama olduğu belirtildi. Yeni modele ayrıca Facebook Messenger uygulaması eklendi ve böylelikle metin, görüntü ve yer bildirimi gönderilmesi imkanı sağlandı.

Ardından iPad Pro'nun tanıtımına geçildi. Beklendiği üzere, Apple daha büyük ve daha hızlı bir iPad hazırladı. Bu yeni modelin ekranı 12.9 inch büyüklüğünde ve ekranında 5.6 milyon piksel var. Ayrıca ürünün hızı da artırıldı. Yeni bir A9X 64-bit chipe sahip bu model öncekinden 1.8 kat daha hızlı hale geldi. Öte yandan, "Apple Pencil" olarak adlanndırılan bir kalem aparatı da ürüne eklendi.

Bu iki ürün dışında Apple TV'nin yeni modeli de tanıtıldı. Yeni Apple TV'de en büyük değişiklik uzaktan kumaandada yapıldı. Yeni kumandada, bir düğmeye basılarak, Siri aktif hale getirilebiliyor ve sözlü komutla Apple TV'ye ne yapmak istediğiniz aktarılabiliyor.

Bunların yanında yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın yeni versiyonları da tanıtıldı. Cook, bu modellerde, tasarım hariç hiçbir şeyin öncekilerle aynı olmadığını belirtti. Öte yandan bu ürünle bükülme sorununa çözüm getirmeye çalışıldığı belirtildi. Bu modellerde 4 ayrı renk olduğu ve Apple Watch'larda olduğu gibi 3D Touch özelliğinin eklendiği kaydedildi.

İPhone 6s Fiyatları

iPhone'un yeni 6S ve 6S Plus modelleri için ön siparişler 12 Eylül'de alınacak ve ürün, iOS 9'la aynı tarihte, 16 Eylül'de piyasaya sürülecek.

iPhone 6S'in 16 GB'liklerinin ABD fiyatı 299 dolar, 64 GB'liklerin ise 399 dolar olarak belirlendi. iPhone 6S Plus'lar her iki kategoride de 100'er dolar daha pahalı satılacak.

Apple ayrıca her sene model yükseltenler için maliyetleri düşürecek, iPhone yükseltme programı olarak adlandırılan bir uygulamayı da hizmete alacak. Bu program dahilinde, iki yıl boyunca her ay 32 dolar ödeyenler her yıl yeni İPhone'ları alabilecek.