Advertisement

(12:35'te güncellendi)

Altın, ABD'de istihdam verisinin gelecek gaftaki Fed toplantısında olası faiz artırımını işaret etmesi ve Hindistan'ın ithalatı yavaşlatabileceğine ilişkin işaretler ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı ve dört haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine yaklaştı.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,103.97 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 14:32'de 1,106.38 dolara geldi. Metal Çarşamba günü yüzde 1.8 düşüşle 1,101.43 dolara kadar inerek 11 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

ABD hisse senetleri dün, açılan iş sayısının Temmuz ayında rekor seviyeye çıkması ve bunun işgücü piyasasındaki sıkılaşmayı göstererek, Fed'in gelecek g-hafta faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından değer kaybetti. Yüksek faiz beklentisi, yatırımcılarına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Traderlar, Fed'in Eylül ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 28 ve Aralıkta faiz artırma olasılığını ise yüzde 57 görüyor.

Singapur'da IG Asia Pte. stratejisti Bernard Aw, "istihdam verisi, ABD işgücü piyasasında gördüğümüz güçlü trende katkıda bulundu ve bu da Fed'in faiz artırımına gitmesi için durumu güçlendirmiş görünüyor," dedi ve "Ancak bu artış gelecek hafta olmayabilir. Fed'in faiz artırımına gitmesi için, enflasyon beklentilerinde artış ve düşük piyasa volatilitesi görmemiz gerek" şeklinde görüş bildirdi.

Hindistan'da altın alımları, hükümetin ithalatı azaltmak için iç piyasada arzı artırmaya yönelik planları onaylamasının ardından düşebilir. Başbakan Narendra Modi'nin kabinesi, altının parasallaştırılmasına ve ülke tahvillerinin Merkez Bankası tarafından satılmasına yönelik planı onayladı. Çin altında dünyanın bir numaralı tükeeticisi olma konusunda Hindistan ile yarışıyor.

Aw, "Satıcılar, Hindistan'ın altını parasallaştırarak altın destekli tahviller gibi finansal varlıklara çevirme yoluyla ithalatı azaltmayı amaçlamasını, daha fazla altın vadeli kontratından çıkma şansı olarak kullandı" dedi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü itibariyle düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve üç haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Çarşamba günü yüzde 1.7 düştükten sonra, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,105.60 dolara çıktı. Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1.5 düşüşle 227.70 yuan (ons başına 1,109.23 dolar) ile 12 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine kadar indikten sonra 228.28 yuana geldi.

Spot gümüş dün yüzde 1.2 düştükten sonra yüzde 0.3 tırmanarak ons başına 14.6698 dolara çıktı. Palladyum, Çarşamba günkü yüzde 2'lik kaybın ardından yüzde 1 değer kazanrak ons başına 583.15 dolara çıkarken, platin dün yüzde 2.3 aşağıda kapanmasının ardında yüzde 0.5 primle ons başına 986.53 dolara ulaştı.

(12:35'te güncellendi)