Advertisement

Çin hisseleri, üretici fiyatlarında 6 yılın en büyük düşüşünün görülmesinin ardından emtia üreticilerinin öncülüğünde 3 gün içinde ilk kez geriliyor. Üretici fiyatlarındaki düşüş, ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişesini tetikledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 gerileyerek gün ortasında 3,211.93 puana geldi ve yüzde 5.3 yükselişin görüldüğü 2 günlük yükselişi sonlandırdı. Endekste yükseliş gösteren her bir hisse için 3’ten hisse geriledi. Materyal ve teknoloji şirketlerinin göstergesi yüzde 2’den fazla düşüş kaydetti. Üretici fiyatları endeksi Ağustos’ta yüzde 5.9 gerileyerek düşüşü 42. aya taşıdı. Tüketici fiyatları yüzde 2 ile bir yıl içindeki en büyük artışı gösterdi.

Üretici fiyatlarındaki deflasyon, sanayi sektöründe reel borçlanma maliyetlerini yukarı itiyor ve büyüme görünümünün kararması ile politika yapıcıların karşılaştığı güçlükleri artırıyor. Şanghay Bileşik Endeksi Haziran ayındaki zirve seviyesinden yüzde 38 geriledi. Piyasadaki düşüş hisselerin değerinden 5 trilyon dolarlık bir değer götürdü. Kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar, değerlemelerin ekonomideki zayıflığı yansıtmadığı endişesi ile çıkışa yöneldi.

Şanghay’daki Shenwan Hongyuan Group Co. satış traderlarından Gerry Alfonso, “Biraz kar satışı olduğu kesin. Üretici fiyatları endeksi endişe verici ve ek teşvik ihtiyacına işaret ediyor” dedi.