Advertisement

Japonya hisseleri, Nikkei 225 Stock Average’nin Çarşamba günü tarihi bir ralli yapmasının ardından ABD’nin açık iş pozisyonları verisinin Fed’in faizi artıracağı beklentisini desteklemesi ile geriliyor.

Fast Retailing Co. yüzde 5.5 geriledi ve Çarşamba günkü yükselişin yarısından fazlasını geri verdi. Inpex Corp.  yüzde 4.8 değer kaybetti. Enerji üreticileri, petrolün düşüşü 4. güne taşıması ile Topix Endeksi’nde bulunan 33 sanayi grubunda kayıplara öncülük etti. Otomobil üreticisi Suzuki Motor Corp., UBS Ag’nin tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 4.2 değer kaybetti. Mitsubishi Tanabe Pharma Corp. yüzde 2.9 yükseldi.

Nikkei 225 Stock Average Endeksi, yüzde 2.4 düşerek Tokyo saati ile 12.39’da 18,313.11 puana indi. Endeks Çarşamba günü yüzde 7.7 yükseliş göstermişti. Topix Endeksi yüzde 1.8 gerileyerek 1,480.57 puan oldu. Endekste yükselen her bir hisse için 3 hisse geriledi. ABD hisseleri, açık iş pozisyonlarının Temmuz ayında rekora yükseldiğini gösteren verinin ardından değer kaybetti. Veri, işgücü piyasasının sıkılaştığına ve Fed’in faiz oranlarını gelecek hafta artırabileceğine işaret etti.