Advertisement

Çin Başbakanı Li Keqiang, uzun vadeli reform çabaları karşısında kısa vadeli teşvik hareketlerini dengelemeyi Çin satrancına benzetti.

Li, Dünya Ekonomik Forumu’nun Yaz Davosu toplantısında yaptığı konuşmada, “Kullanabileceğimiz pek çok aracımız var. Aldığınız hızlı aksiyonlar ile ilgili dikkatli olmalısınız. Bu, ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskılara direnmek için hedefli önlemler alırken, aynı zamanda sürdürülebilir ve sağlıklı bir ekonomik büyüme inşa etmemiz gerektiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Li, ülkesinin ekonomik yavaşlaması ile ilgili oluşan endişeleri yatıştırmaya ve küresel güveni desteklemeye çalışıyor. Geçtiğimiz ay yuanın devalüe edilmesi ve Çin’in hisse senedi piyasasında yaşanan gerilemeler, dünya genelinde emtia, hisse senetleri ve gelişen piyasa para birimlerinde satış dalgasını tetiklemişti.

Li’nin açıklamaları Çin Merkez Bankası Guvernörü Zhou Xiaochuan’unkilerle paralellik gösterdi. Zhou, hafta sonunda yaptığı değerlendirmede Çin hisselerindeki düşüşün sona ermeye yakın olduğunu belirtmişti.