Advertisement

Hedge fonları, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında güçleneceği iddiasını artırdı. Dolar karşısında zayıflayacağı iddiasında bulunulan para birimleri arasında emtia fiyatlarındaki düşüşe karşı kırılganlık gösteren paralar yer alıyor.

Pacific Alternative Asset Management Co. direktörü Sam Diedrich, “Bu işlemin popülaritesi, hedge fonlarının pozisyonlarında düzenlemeye gitmeleri halinde söz konusu para birimlerindeki volatiliteyi yükseltecek” diye konuştu.

Diedrich, “Bu, kalabalıklaşan bir işlem haline geldi. Uzun vadede bence bu işlem işe yarıyor. Ancak bazı büyük dalgalanmalar görülebilir” değerlendirmesi yaptı.

Gelişen piyasa para birimlerinin göstergesi, Çin’in 11 Ağustos’taki şok etkisi yaratan devalüasyonun küresel hisselerde düşüşü tetiklemesi ile bu hafta rekor düşük seviyeye geriledi ve yüksek getirili varlıklara olan talep zayıfladı. Malezya’dan Güney Afrika ve Brezilya’ya gelişmekte olan ülke para birimleri, geçtiğimiz ay dolar karşısında en kötü performansları gösterdi.