Advertisement

Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri, gösterge endeksin 5 ayın en büyük haftalık yükselişine ilerlemesi ile değerleniyor. Hisselerdeki yükselişte Deutsche Bank AG’nin hisse alımı tavsiyesinde bulunması ve hükümetin duraksayan ekonomiyi canlandırmak için teşvikleri hızlandıracağı spekülasyonu etkili oldu.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7 yüksellerek gün ortasında 9,854.50 puana geldi ve haftalık artışı yüzde 7.5’e getirdi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek haftalık kazancı azalttı. Air China Ltd. Hong Kong’da yüzde 5.2 ralli yaptı. Citic Securities Co. ve demir yolu üreticisi CRRC Corp. en az yüzde 2.2 prim yaptı.

Asya hisseleri haftalık yükselişi azaltıyor

Asya hisseleri bölgesel gösterge endeksin Temmuz’dan bu yana ilk haftalık kazancı azaltması ile geriliyor. Tüketici ve sanayi hisseleri değer kaybediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 düşerek Tokyo saati ile 09.02’de 127.17 puana indi. Endeksin bu haftaki yüzde 1.9’luk yükselişinin büyük çoğunluğu 9 Eylül’de geldi. 9 eylül’de Japonya hisseleri ralli yapmıştı. Yatırımcılar, Fed’in gelecek haftaki toplantısının yaklaşması ve Çin’deki gelişmeler ile artan küresel hisse senedi volatilitesiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Japonya hisseleri kazançları geri veriyor

Japonya hisseleri, sigortacılık şirketlerinin kayıplara öncülük etmesi ile geriliyor. Topix Endeksi 2 aya yakın bir sürenin ilk haftalık yükselişini azaltıyor.

Topix Endeksi, yüzde 0.4 gerileyerek Tokyo saati ile 09.06’da 1,473.84 puan oldu. Endeks, bu hafta yüzde 1.9’luk bir yükseliş kaydetmeye hazırlanıyor. Nikkei 225 Stock Average Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek 18,196.90 puana indi. Yen dolar karşısında 120.74 yenden işlem gördü.