Advertisement

Fed'in faiz kararını vereceği toplantıya bir haftadan kısa bir süre kalmasına rağmen Wall Street’in kanaat önderleri herhangi bir konuda anlaşabilmiş değil. Görüşler sadece faiz artışının ne zaman geleceğine yönelik farklılaşmıyor. Aynı zamanda böyle bir hamlenin etkilerinin nasıl olacağına dair farklı fikirler mevcut.

Wall Street’in en önemli fon yöneticilerinden Ray Dalio, faiz artışının kırılgan halde bulunan küresel ekonomiye zarar vereceğini ve Fed’in ani bir biçimde kararından dönüp tekrar para basmaya başlayacağını savunuyor. Citigroup Ekonomisti William Lee ise farklı görüşte Lee’ye göre 7 yıl önce başlayan finansal krizin ardından ekonominin yüksek faizleri kaldıracak kadar sağlıklı. 

Scotiabank Stratejisti Guy Haselmann yaklaşık 30 yıldır Wall Street’te bulunduğunu ancak böylesi bir kafa karışıklığına daha önce şahit olmadığını söylüyor. Haselmann, mevcut kafa karışıklığına büyük oranda Fed’den gelen karışık mesajların neden olduğunu savunuyor. Bir Fed yetkilisi faiz artırımını ertelemenin yararlarından bahsederken, bir diğeri ise hemen harekete geçilmesi çağrısı yapıyor.

Bu ayrışma çok daha önemli bir durumun altını çiziyor. Fed kararına yönelik bahisler çok büyümüş durumda. Bankanın atacağı yanlış bir adım hem ekonomi hem de kendi güvenilirliği açısından ciddi sorunlara yol açabilir.