Advertisement

Çin'in yurt içi ve dışında yuan kurlarını uyumlu hale getirmek için çabalarını arttırdığı belirtiliyor.

Çin merkez bankası, bir süredir sermaye çıkışını yavaşlatmak ve son yirmi yılın en büyük devalüasyonunun ardından yuanı korumak için olağan dışı bir dizi girişimlerde bulunuyor. Bunun son örneği Perşembe günü yaşandı.

Çin merkez bankasının finans piyasalarındaki çalkantıya karşı yeniden harekete geçtiği spekülasyonlarıyla Perşembe günü yuanın değeri offshore piyasada yüzde 1,2 yükseldi. Yuanın offshore piyasadaki bu rekor yükselişi, Çin'in yurtiçi Döviz piyasasını yabancı merkez bankalarına açtığı aynı gün gerçekleşti.

Australia and New Zealand Bankacılık Grubu'ndan stratejist Khoon Goh, Çin merkez bankasının yurtdışındaki yuan piyasasına yönelik müdahalesinin alışılmadık bir adım olduğunu söyledi. "Müdahale olduğu söylentileri offshore'da yuanı yükseltiyor," diyen Goh, Çin'in yuanda düşüş beklentilerini bastırmaya ve onshore-offshore kur farkını azaltmaya çalıştıklarını savundu.

Piyasa işlemcilerine göre, Çin'in bu adımları, yuanı uluslararası döviz haline getirme hedefine ulaşmasını daha da kolaylaştıracak.