Advertisement

Türk Lirası, Türkiye'de Kasım ayındaki genel seçimler öncesi, artan siyasi belirsizlik ile birlikte kötüleşen güvenlik durumundan dolayı, son 16 yılın en uzun haftalık kayıp dönemine hazırlanıyor.

TL dolar karşısında, Perşembe günü 3.0615 ile rekor düşük seviyeye inmesinin ardından, yüzde 0.5 düşerek, TSİ 11:49'da 3.0391 seviyesine geldi. Böylece lira bu haftayı yüzde 0.8 kayıpla geçmeye yöneldi. Üst üste sekizinci haftayı da kayıpla geçmeye hazırlanan Türk Lirası, yüzde 23 kayıpla, bu yıl gelişen ülke paraları arasında, Brezilya realindan sonra en fazla kaybettiren para oldu.

Son altı aydaki ikinci seçime yaklaşırken Güneydoğu'da artan tansiyon, Türk Lirası'nı bu ay aşırı satım seviyelerine geriletti ve bu durum, bazı analistler için düşüşün abartılı olabileceği anlamına geliyor. Fed'in faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentiler de riskli varlıklara yönelik iştahı azaltıyor. Bu ortamda, yabancı yatırımcılar bu yıl şimdiye kadar, rekor seviye olan 6.88 milyar dolarlık Türk varlıkları sattı.

Londra'da Rabobank Döviz stratejisti Piotr Matys, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'de siyasete ilişkin endişeler erken genel seçimler öncesi muhtemelen azalmayacak ve liraya kayıplarını azaltması için fazla alan bırakmayacak," dedi ve kurun muhtemelen 3 seviyesinin üzerinde tutunamayacağını ve aşırı satım seviyelerinden kısa vadeli bir düzeltme görülebileeğini kaydetti. Matys Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz değişikliğine gitmesini beklemiyor.

Yükseliş Yakın

Liranın 14 günlük RSI göstergesi bu ay 30 seviyesinin altında kaldı ve bu durum, kurun yükselmeye hazırlandığını işaret ediyor. İki yıl vadeli tahvillerin faizi Cuma günü üç baz puan düşerek yüzde 11.28'e indi ve bu haftaki yükselişini 10 baz puana daralttı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı açıklamada, Türk savaş uçaklarının iki gündür sınır ötesi hedefleri bombalaması ile birlikte, Kuzey ırak'a geniş çaplı bir kara harekatının mümkün olabileceğini söyledi.

Borsa İstanbul'da gösterge BIST 100 Endeksi Cuma günü yüzde 0.3 geriledi ve üç günlük düşüşünü yüzde 0.6'ya genişletti. Türk hisse senetleri 24 Ağustos'ta, son bir yılın zirvesinden yüzde 20 düşerek ayı piyasasına girdi.

Bloomberg'in anketine katılan 39 ekonomistin tahminlerinin emdyanına göre, Türk Lirası'nın dolar karşısında yılı 2.92 seviyesinde kapatması bekleniyor. Bu durumda TL yüzde 3.9 değer kazanmış olacak. Kur beklentisi üç ay önce 2.75 seviyesindeydi.

Fed Faizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayında, ekonomiyi Fed'in faiz artırımının potansiyel negatif etkilerinden korumak için, bankaların TL zorunlu karşılıklarına ödenen faizin artırılmasını da içeren bir dizi tedbir açıkladı.

Fed yetkilileri son haftalarda, Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonundan kaynaklanan küresel hisse senedi satış dalgasını da içeren küresel olaylara dikkatini yöneltirken, Eylül ayında faiz artırımını göz ardı etmediler. Vadeli işlem traderları ise bu ayki toplantıda Fed'in faiz artırımına gitmeyeceği bahsine yöneldiler ve gecelik borç verme faizi vadeli kontratları, bu ay faiz artırımı olasılığının yüzde 30'un altında olduğunu işaret ediyor.