Advertisement

Reform eksikliği gelişmekte olan ülkeleri negatif kredi notu aksiyonlarına açık hale getiriyor.

Brezilya’nın kredi notu bu hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s tarafından çöp seviyesine düşürüldü. Söz konusu gelişme yatırımcı, politika yapıcı ve Brezilyalılar için bir darbe olmaktan öteye geçerek gelişen piyasalar genelinde bir not indirim dalgası görülmesi olasılığını akla getiriyor. Kredi farkı genişlerken, yatırımcılar küresel ekonomik yavaşlama ile ilgili gittikçe daha karamsar bir tutum sergilemeye başlıyor.

Londra’daki UBS gelişen piyasa stratejisti Bhanu Baweja, “Farklı bir safhaya giriyoruz. Uzun bir süredir gelişen piyasalardaki büyümenin zayıf olmasına rağmen bilanço tabloları ve borçların çevrilmesi gücünün geniş anlamda iyi olduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi işler ciddileşmeye başladı” dedi.

Financial Times'ın haberine göre analistler, üç büyük küresel derecelendirme kuruluşunun (S&P, Moody’s ve Fitch) kararlarını geniş makro ekonomik kriterlere odaklı olarak almaya meyillerinin arttığını belirtiyor. Kararlarda ülkenin yabancı para cinsinden borcunu çevirebilme gücüne verilen geleneksel önem azalıyor. Gerçekten de Brezilya’nın yabancı para cinsinden borcu görece düşük. Ancak yerel para birimi cinsinden yüksek miktarda hükümet borcu bulunuyor.

Londra’daki Commerzbank gelişen piyasa stratejisti Simon Quijano, “Derecelendirme kuruluşları iş dünyası ortamı ve yolsuzluk seviyeleri gibi yapısal konulara bakıyor. Özellikle emtiaya bağımlı gelişen piyasalarda yapısal reformların gidişatına ve ekonominin farklı alanlara çeşitlendirilmesinde bir ilerleme olup olmadığına bakılıyor” diye konuştu.