Advertisement

Hint Okyanusu'nda bin 200 adadan oluşan ve tatil konusunda dünyanın en çok uğrak noktalarından biri haline gelen Maldivler'e yabancı yatırımcı ilgisi büyük. Yatırım noktasında en çok Güneydoğu Asyalıların rağbet ettiği Maldivler'de Türklerin yatırım tutarı 200 milyon doları aştı.

JLL Yatırım ve Satış Kıdemli Başkan Yardımcısı Nihat Ercan, Maldivler'de 2010 yılından bu yana 600 milyon dolar değerinde işlem yapıldığını, bunların ya tatil işletmelerinin satışına ilişkin işlemler, ya da büyük ölçüde tamamlanmış işlemler olduğunu kaydetti.

Bu tür fırsatlar için genellikle Güneydoğu Asyalı alıcının olduğunu, ancak Orta Doğu ve Çin'in de Maldivler'e olan ilgisinin giderek artmaya başladığını vurgulayan Ercan, bu işlemler bir tarafa Maldivler hükümetinin tatil yerlerinin gelişimi için el değmemiş adalarını ihaleyle satışa çıkardığını dile getirdi.

Bu yeni alanla birlikte Türk yatırımcı ve işletmeciler kadar Türk geliştiricilerin de Maldivler'e ilgisini görmeye başladıklarına işaret eden Ercan, "Hali hazırda Türk şirketler tarafından başlatılan ve toplam değeri 200 milyon doları aşan en az 3 geliştirme projesi olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Maldivler yabancı yatırımları kolaylaştırmak için sayısız teşvik sunuyor"

Ercan, Maldivler'in tüm dünyadan rağbet gördüğünü, ancak Çinli tatilcilerin yoğun ilgisinden söz edilebileceğini söyledi.

Maldivler'e 2014 yılında yolculuk yapan 1 milyon 200 bin kişinin yüzde 30'unu Çinlilerin oluşturduğunu aktaran Ercan, aynı dönemde Maldivler'e giden Türk ziyaretçi sayısının 8 bin 600'ü bulduğunun altını çizdi.

Maldivler'i yatırımcılar için çekici kılanın yatırımların getirisinin yüksek olması ve ticari esasların yatırıma elverişli olması olduğunu vurgulayan Ercan, "Burada yatırım miktarı yükseldikçe aynı oranda yüksek nakit geri dönüş imkanı ve öz sermayenin çok daha yüksek oranlarda geri dönmesi söz konusu" şeklinde konuştu.

Maldivler hükümetinin yatırımcılara sağladığı kolaylıklardan da bahseden Ercan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Maldivler yabancı yatırımları kolaylaştırmak için sayısız teşvik sunuyor. Bu teşvikler arasında iki günde verilen şirket tescil kolaylığı, yüzde 100 yabancı mülkiyeti, offshore karının tam iadesi, yasal destekli yatırım garantileri, şeffaf ve yasal bir vergi yapısı, kalkınma projeleri üzerinde ithalat vergisi muafiyetleri ve son mevzuatın yürürlüğe girmesiyle arazi kira sözleşmelerini 50 yıldan 99 yıla kadar uzatma imkanı bulunuyor. Maldivler aynı zamanda 'açık sema (Open-skies) politikalarını teşvik ederek turizm talebini canlı tutmayı amaçlıyor. Tüm bu girişimler ve yatırımcı dostu politikalar diğer tatil yerlerine kıyasla pazarda çok iyi karşılanıyor."

AA