Advertisement

Kötü bir zamanlama.

Ülkenin Güneydoğu bölgesinde artan terör olayları, yaklaşan seçimler ve ABD'de olası faiz artırımı ile birlikte, Türkiye bu hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gözden geçirilecek. Fitch Türkiye için değerlendirmesini Cuma günü açıklayacak.

Standard & Poor’s (S&P) tarafında hali hazırda yatırım yapılamaz seviyede nota sahip olan Türkiye, Fitch'ten not indirimini düşündürebilecek bir açıklama gelmesi durumunda, yalnızca yatırım yapılabilir varlıklarla sınırlı yatırımcılardan gelen ek satış baskısı ile karşılaşabilir. Fitch geçen, Türkiye'nin bankaların büyük miktarlıı dış borcundan dolayı, Fed'in faiz artırımına "en duyarlı" gelişen piyasalar arasında yer aldığını kaydederek, bu düşünceye ufak da olsa bir göz kırpmıştı.

Londra'da TD Securities gelişen piyasalar araştırma müdürü Cristian Maggio, Salı günü Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Görünümün durağandan negatife çevrilmesi yönünde artan bir tehdit var," dedi ve "Fitch'in yorumlarının ardından, geçen hafta gelişen piyasalarda görülen zayıflıkla birlikte, bu hareket düşünülemez değil" şeklinde görüş bildirdi.

Maggio, böyle bir adımın,şu ana kadar gelişen piyasalar içinde ikinci en kötü performans gösteren Türk Lirası ve tahvilleri için daha fazla sıkıntı anlamına gelebileceğini kaydetti. Türk Lirası Pazartesi günü rekor seviyeye geriledi ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizi yüzde 10.70'e çıkarak, Fitch tarafında Türkiye'nin altında, spekülatif nota sahip Portekiz2in tahvil faizinin neredeyse dört katına ulaştı.Türk Lirası bazında tahvillerin faizi ise bu yıl yalnızca, geçen hafta Standard & Poor’s yarafından notu yatırım yapılamaz seviyeye indirilen resesyondaki Brezilya'dan daha düşük.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2015 Cuma, 20:10 Misafir Sanayi üretmiyorsa piyasaya ürün girmiyorsa fiyatta düşmez enflasyonda . Sanayi toplumu olamadık hep tüketiyoruz. Yüksek faizlede olamayız zaten .
18 Eylül 2015 Cuma, 19:10 Misafir gözler fitch'te imiş. gözleri çıksın. bu gidişle oraya buraya bakacağım derken, bu kafalarla emekli olup gidecekler. bankaların pd/dd'leri çok düşük, bunları 2-3 kat yukarı götürelim diyen yok. zaten borsayı da yabancılara kapptırmışlardı. elde avuçta kalmadı. beter olun fakirler...
18 Eylül 2015 Cuma, 19:00 Misafir bu işler ne yapmakla oluyor yol köprü yapmayalım elektrik santrali yapmayalım havaalanı liman yapmayalım ondan sonra nasıl ihracat yapcaz