Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD merkez bankası Fed altını, en azından şimdilik kurtardı.

Spot altın, Singapur saati ile 08:09'da ons başına 1,131.70 dolar seviyesinde seyrediyordu ve bu hafta yüzde 2.1 yükseldi. Fiyatlar Perşembe günü, Fed'in faizi sabit tutma kararı almasının ardından gelen güçlü alımlarla yüzde 1.3 yükselerek 1,133.93 dolar ile 3 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) kararı, ABD ekonomisinin gücüne ilişkin tartışmaları alevlendirdi. Bu durum, iki yılı aşkın süredir düşen fiyatlardan dolayı sıkıntı çeken altın boğaları için iyi bir haber. Altın, güvenli liman taleplerinin yenilenmesi ile birlikte son dört haftanın ilk haftalık kazancına yöneldi.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Nihayetinde, faizin daha uzun bir süre düşük tutulması değerli metallere destek sağlayacak," dedi ve "Altın, büyüme ve enflasyon görünümüne ilişkin kaydadeğer endişe ile birlikte, FOMC'nin çok güvercin görünmesi ile ralli yaptı" şeklinde görüş bildirdi.

İşlem hacmi, Fed'in bu haftaki toplantısı öncesi işlem hacmi azalırken, fiyatlar bir ayın en düşük seviyesine indi. Yatırımcılar, ABD'de istihdam verilerimim, enflasyon Fed'in hedef seviyesinin altında kalmaya devam etse bile, ABD merkez bankasının faiz artırımına hazır olduğu görüşünü güçlendirmesinin ardından değerli metallere mesafeli yaklaştı. Spot altın bu yıl Çarşamba günü itibariyle yüzde 5.5 aşağıda seyrediyordu. Yüksek faizler, yatırımcısına tahviller gibi faiz ödemesi yapmayan altının cazibsini azaltıyor.

New York'ta Aurum Options Strategies portföy yöneticisi Paul Sacks, faiz kararı açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Fed'in faiz artırımına direnç göstermesi ekonomiye yönelik güvenin zayıflamasına neden olabilir," dedi. Bu ABD doları için aşağı bir faktör ve dolar ile fiyatlanan altın dahil herşey için yukarı bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de ekonomik toparlanmanın hisse senetlerini yükseltmesi ve doları desteklemesi ile birlikte, son iki yıl, Nisan 2013'te ayı piyasasına giren altına yatırım yapanlar için zor bir dönemdi. Bu tarihten beri, fiziki altın destekli exchange traded fonları (ETF) ya da menkul kıymetlerinin toplam değeri 52 milyar dolardan fazla eridi.

Fed bu hafta, Perşembe günü yapılan politika açıklamasının gösterdiği üzere, faizi "işgücü piyasasında biraz daha iyileşme gördüğünde ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru hareket ettiği konusunda makul bir güvene sahip olduğunda" artıracağını tekrarladı.

New York'ta SDKA International CEO'su Christopher Kelly, "Hepimiz bir noktada hareket edeceğini biliyoruz," dedi ve "Sözün özü ABD'de para politikası altın için 2015 yılında ve 2016'nın başında aşağı yönde daha fazla rtisk taşıyor" dedi.