Advertisement

Fed, faizi artırmama kararı alarak gelişen piyasalara can simidi attı.

Asya’dan Latin Amerika’ya politika yapıcılar, Fed’in faizleri Perşembe günü sıfıra yakın seviyede tutma kararı almasının ardından para birimlerinde geçtiğimiz yıl görülen yüzde 19’luk düşüşten fayda sağlayabilir.  Fed’in erteleme kararı alması bu ülkelerden görülen sermaye çıkışlarını yavaşlatabilir. Öte yandan Avrupa ve Japonya o kadar talihli değil, yurtiçindeki parasal genişlemeyi artırma baskısının azalması için ABD’de faizlerin artmasını bekliyorlar.

Fed Başkanı Janet Yellen, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ten (IMF) gelen çağrıları dikkate aldı ve küresel piyasaların Fed’in 10 yıla yakın bir süreden bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımının küresel piyasaları istikrarsızlaştırmasından kaçındı.

Volatilite, Çin’deki yavaşlamanın küresel ekonomiye olumsuz etki edeceği endişesi ile Ağustos ayında hisse senedi, tahvil ve Döviz piyasalarında yükseldi. Bu da faizleri yükseltmeyi değerlendiren ABD’li para politikacıları için riskleri artırdı. Yelen, Perşembe günü yaptığı konuşmada, yetkililerin Çin ve gelişen piyasalardaki gelişmeleri izlediğini belirtti.

Bank of Montreal döviz stratejileri müdürü Greg Anderson, “Dünya Bankası, Fed’in faiz artırmaması için çarpıda bulunuyordu ve G-20’deki pek çok gelişen piyasa ülkesi faizleri artırmayın diyordu. Ancak Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’na gelindiğinde para birimleri volatilite olduğunda güçleniyor ve onlar zayıf para birimi istiyor. Onlar için para birimlerinde zayıflığı yakalamanın en iyi yolu Fed’in faiz artırması” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2015 Cuma, 16:56 Misafir can simidi attı da türkler niye anlamadı. herhalde algıları bozuk. borsa niye düşüyor. aptallar çok olduğu için mi.
18 Eylül 2015 Cuma, 08:19 Misafir Merhaba, FED faiz artıtdı artıracak algısı doları bu seviyelere getirdi 1 yıl önce faiz artırılacak diye piysa doları fiyatladı, sonraki her toplantı için piyasa tedirgin bekleyişini sürdürdü ve her defasında yeni bir fiyatlama oldu buda gelişen piyasaları tedirginliğe sürüklemektedir, bunun strateji olduğunu düşünüyorum, geçen sene faiz artsa belkide dolar seviyesi 2,5 civarında olacaktı