Advertisement

Dolar, Fed’in faiz oranlarını artırmaktan kaçınması ve piyasaların yılın geri kalanı için beklemede kalınacağı iddiasında bulunmaya başlaması ile yen ve euro karşısında haftalık düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Dolar göstergesi önemli muadilleri karşısında, Fed kararının ardından Perşembe günü 3 haftanın en düşük seviyesine indi. Fed, inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon, küresel büyüme görünümündeki belirsizlik ve son dönemdeki finans piyasası çalkantının etkisiyle faizleri yükseltmeme kararı aldığını açıkladı. Dolar Perşembe günü keskin bir düşüş görülmesinin ardından traderlar Cuma günü tekrar euro karşısında dolar alımı gerçekleştirdi.  Traderlar, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi artırmaya açık olduğu bir zamanda Fed’in politik duruşunun dolara fayda sağlayacağı görünümü üzerinde duruyor.

Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ Ltd. baş ABD ekonomisti Hiroshi Kurihara, “Fed’in yurtdışındaki gelişmeler ve finans piyasalarındaki çalkantı ile ilgili tedirginliği beklenenden büyüktü. Dolar bir süre yumuşak seyredebilir” dedi.

Dolar euro karşısında, New York’ta yüzde 1.3 değer kaybederek 1.1435 dolara gelmesinin ardından Tokyo saati ile 13.19’da 1.400 dolardan işlem gördü. Dolar euro karşısında bu hafta yüzde 0.5 değer kaybetti. Dolar yen karşısında, yüzde 0.5 haftalık düşüşe ilerliyor. Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 1,193.93 puan ile 24 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından 1,195.74 puana geldi. Endeks bu hafta yüzde 0.7 geriledi.