Advertisement

Avrupa hisseleri, Fed’in faiz oranlarını küresel büyüme ile ilgili endişelerin etkisiyle artırmaktan kaçınmasının ardından değer kaybediyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.9 gerileyerek Londra saati ile 08.10’da 358 puana geldi. Endeks böylece haftalık yükselişi yüzde 0.6’ya düşürdü. Hisseler, Fed’in borçlanma maliyetlerini artırıp artırmayacağı ile ilgili belirsizliğin etkisiyle Perşembe günü volatil geçen seansı düşüş ile tamamlamıştı. Karar öncesinde traderlar faiz artırım ihtimalini yüzde 32 olarak görüyordu. Bu olasılık Çin’in yuanı geçtiğimiz ay devalüe etmesi öncesinde yüzde 50 civarındaydı.

Fed yetkilileri, üst üste 3. çeyrek dönemde de gelecek yıllar için faiz oranı ile ilgili projeksiyonları düşürdü. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki gün süren ve bugün sonuçlanan toplantısında politika faizini değiştirmedi ve bu gecikmenin inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon ve küresel ekonomideki belirsiz görünüm ve finans piyasalarında son dönemde görülen kargaşadan kaynaklandığını işaret etti. FOMC, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, "Son küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyet üzerinde bir miktar sorun oluşturabilir ve muhtemelen enflasyon üzerinde kısa vadede aşağı baskı oluşturacaktır" dedi.

IG Plc piyasa analistlerinden Chris Beauchamp, “ABD Merkez Bankası küresel endişelere, özellikle Çin ve gelişen piyasalardakilere tepki veriyor. Son dönemdeki çalkantı durumun kırılganlığını vurguluyor ve ABD’li politika yapıcılar risklerin farkında. Büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürdüler. Bu, ABD ekonomisi için her şeyi yolunda gitmediği endişesi duydukları sinyali verdi” dedi.