Advertisement

Avrupa tahvilleri, Fed’in gösterge faiz oranlarını Perşembe günü rekor düşük seviyede tutma kararı almasının ardından yükseliş kaydediyor. Fed’in söz konusu kararı traderların beklentilerini karşıladı.

FOMC, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, "Son küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyet üzerinde bir miktar sorun oluşturabilir ve muhtemelen enflasyon üzerinde kısa vadede aşağı baskı oluşturacaktır" dedi. Fed politika yapıcıları, gösterge federal fon faizini yüzde 0 - yüzde 0.25 bandında bırakma kararına ek olarak, işgücü piyasasında süregelen iyileşmelere karşın, enflasyonun halen yüzde 2 olan hedefe doğru kademeli olarak yükseleceği konusunda ikna olmadığı gösterdi. Fed yetkililerinin tahminlerinin medyanı yıl sonuna kadar bir faiz artırımı geleceği sinyali verse de fed fon vadelileri traderların 2016’ya kadar bekleneceği iddiasında olduklarını gösteriyor. ABD tahvilleri, kararın ardından yükseliş gösterdi. 2 yıl vadeli ABD tahvil faizi Mart 2009’dan bu yana en sert düşüşü gösterdi.

Avrupa’da ek parasal genişleme ile ilgili tartışmalar sürerken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi yetkililerin gerektiğinde varlık alım programını genişletmeye hazır olduğunu söyledi. İspanya ve İtalya tahvil faizleri Mart ayında rekor düşük seviyelere indi. AMB’nin 1.1 trilyon euroluk tahvil alım planı Mart ayında başlatılmıştı.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 8 baz puan düşerek Londra saati ile 07.05’te yüzde 0.70 seviyesine geldi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 1 faizli tahvilin fiyatı 0.765 veya 1,000 euro nominal değerde 7.65 euro artış ile 102.845 oldu. Benzer vadeli İtalya tahvil faizi 9 baz puan gerileyerek yüzde 1.81’e indi. İspanya tahvil faizi 8 baz puan düşerek yüzde 2 oldu.