Advertisement

Pacific Investment Management Co. (Pimco), Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını artırmak için gelecek yıla kadar bekleyebileceğini belirtti. 2 yıl vadeli ABD tahvilleri, Fed’in faiz oranını sıfıra yakın seviyede tutma kararı almasının ardından 2009’dan bu yana en büyük 1 günlük ralliyi genişletti.

10 yıl vadeli tahvil de Perşembe günkü kazançları genişletti. Fed aldığı kararda enflasyondaki düşük seyrin, küresel büyüme görünümündeki belirsizliğin ve piyasalardaki çalkantının etkili olduğunu ifade etti. 2 yıl vadeli tahvil faizi Perşembe günü Mart 2009’dan bu yana en sert düşüşü gösterdi. Mart 2009’da merkez bankası ekonomiyi teşvik etmek için tahvil alımlarını artırabileceğini açıklamıştı. JPMorgan Asset Management, Fed kararının tahvilleri için olumlu olduğunu ve hala 7 ile 10 yıl vadeli tahvilleri tercih ettiklerini belirtti.

Pimco’nun Londra merkezli para yöneticilerinden Mike Amey, Bloomberg Televizyonu’na yaptığı değerlendirmede, “Aralık için konuşmak şu an oldukça zor. Fed, açık bir şekilde enflasyondaki durumdan endişeli. 2016 yılı daha yüksek bir ihtimal olabilir” dedi.

2 yıl vadeli ABD tahvil faiz 1 baz puan veya 0.01 yüzde puan gerileyerek New York saati ile 08.13’te yüzde 0.67 oldu. Faiz Perşembe günü 13 baz puan düşüş gösterdi. Ağustos 2017 vadeli yüzde 0.625 faizli tahvilin fiyatı 99 29/32 seviyesinde.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 5 baz puan kadar düşerek Cuma günü yüzde 2.14 ile 8 Eylül’den bu yana en zayıf seviyeye indi.