Advertisement

(22.10'da güncellendi)

ABD hisseleri, Fed kararının küresel ekonomi ile ilgili endişeleri tetiklemesi ile geriliyor. Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını artırmayı reddetmesinin, küresel ekonominin gücü ile ilgili büyük endişeler olduğuna işaret ettiği spekülasyonu yapıyor.

Standard & Poor’s 500  Endeksi yüzde 1.5 gerileyerek haftalık yükselişi geri verdi. Bankalar üst üste ikinci günde de düşüş gösterdi. Enerji hisseleri petrol fiyatı ile birlikte geriledi.

Dow Jones Industrial Average 274.49 puan veya yüzde 1.7 düşüş ile 16,400.25 puana indi. Dow JonesTransportation Average yüzde 1.8 geriledi. Piyasanın volatilite göstergesi 4 günden bu yana ilk kez yükseldi. 

Lizbon’daki X-Trade Brokers DM SA brokerlarından Pedro Ricardo Santos, “Piyasalar, Fed’in sadece ABD ekonomisi ile ilgili endişeli olmadığını, küresel büyüme ile ilgili kaygılandığını seziyor. Bu tarafta endişelenmek için gerçek nedenler var. Şüphesiz ki işler değişti. Fed faiz artırımını 2016’da yapmak zorunda kalabilir” dedi.

Fed, Perşembe günü politika faiz oranını uluslararası gelişmeleri gerekçe göstererek sabit tuttu. Faiz oranlarının yüzde 0 ila 0,25 aralığında sabit tutulması kararı oy çokluğuyla alınırken, Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker'ın karşı oy kullandığı belirtildi.

Fed Başkanı Janet Yellen ise toplantının ardından alınan kararları değerlendirerek, "Eğer faiz artışına ekim toplantısında başlamaya karar verirsek, bir basın brifingi düzenleriz. Dolayısıyla, ekim toplantısı bir olasılık olarak kalmaya devam ediyor" bilgisini verdi.

Yellen, enflasyonun orta vadede işgücü piyasasındaki iyileşmeye paralel olarak yüzde 2 hedefine yaklaşacağı öngörüsünde bulundu. Yellen, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelere yönelik endişelerle ortaya çıkan küresel piyasalardaki dalgalanmanın, ABD ekonomisini olumsuz etkileyebileceğine işaret etti.

Yellen toplantıda, finansal ve ekonomik gelişmelere bakacaklarını, ABD ekonomisinin iyi durumda olduğundan emin olmaya çalışacaklarını ifade etti.

(22.10'da güncellendi)