Advertisement

Özel sektör tarafından yürütülen bir ankete göre, Çin ekonomisi göründüğü kadar zayıf değil ve ülke ekonomsindeki yavaşlamanın derinleşmekte olduğu görüşü doğru değil.

New York merkezli CBB International tarafından yayınlanan ve Fed'in ABD ekonomisi için düzenlediği ankete göre modellenen Çin'in üçüncü çeyrek Bej Kitabı'na göre, hisse senetlerindeki sert düşüş ve para biriminin devalüasyonunun ardından "yakın bir zamanda çöküş yok".

CBB Başkanı Leland Miller, raporunda, "Çin'e ilişkin algılamalar, yaklaşık beş yıldır düzenlediğimiz ekonomi anketi dikkate alındığında, gerçeklerden daha fazla kopmuş  gibi görünüyor," dedi ve "Çin'e yönelik küresel beklenti keskin bir şekilde aşağı döndü, çok aşağı. Uzun zamandır müşterileri Çin ekonomisine ilişkin yetkililerin iyimser yorumlarına dayanmamaları konusunda uyardık. Ancak beklenti ters yönde çok fazla ileri gitti" şeklinde görüş bildirdi.

Rapor, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin görünümü konusunda felaket yerine karışık bir tablo çiziyor. Zayıflayan ihracat, üreetici fiyatarlarında derinleşen düşüş ve imalat sanayindeki yavaşlama, Başbakan  Li Keqiang'ın bu yıl için koyduğu yüzde 7 civarındaki büyüme hedefine ulaşmadaki riskin altını çiziyor.


-devam edecek-