Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Fed'in faizi sabit tutma kararının coşkusunun dağılması ve küresel ekonomideki yavaşlamaya ilişkin endişelerin tekrar ön plana çıkmasının ardından, bir ayın en yüksek seviyesinden geriledi.

Lukoil PJSC, Rusya'da hükümetin bütçe açığını kapatmak için petrole vergi getirebileceği beklentisi ile değer kaybetti ve Rus petrol şirketlerinin hisselerindeki düşüşlere öncülük etti. Brent petrolü son üç günde ilk kez değer kazandı ve rublenin dolar karşısında yüzde 1 yükselmesine yardımcı oldu. Yunanistan hisse senetleri, Alexis Tsipras ve partisi Syriza'nın son sekiz aydaki ikinci seçimi de kazanmasının ardından yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.6 düşerek, Londra saati ile 13:51'de 817.79 puana geriledi ve gelişen ülke paraları ikinci gün üst üste düştü. Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta faizi değiştirmeme kararı aldığında, dikkatleri Yavaşlayan Çin ekonomisine ve finans piyasalarındaki kargaşaya dikkat çekti. Fed politika yapıcılarından bazıları, haftasonu yaptıkları açıklamada, bu yıl faiz artırımına gidilebileceğini kaydetti. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen hesaplamalara göre, Çin'de Çarşamba günü açıklanacak olan imalat sanayi verisinin daralma işaret etmesi bekleniyor.

Londra'da  Blackfriars Asset Management para yöneticisi Tony Hann, "Belirsizlikten hoşlanmama, düşük faizden hoşlanmaya ağır basıyor," dedi ve "Gelişen piyasalar, yatırımcıların Fed'in bir sonraki kararını ve Çin'den gelecek ilave makro verileri beklemeleri ile birlikte sinirli bir şekilde seyredecek" yorumunda bulundu.

(16:30'da güncellendi)