Advertisement

(11.15'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, San Francisco Fed Başkanı John Williams dahil olmak üzere ABD politika yapıcılarının faiz artırımının bu yıl yapılacağı beklentilerini destekleyen değerlendirmeler yapmaları ile 2 günlük yükselişi sonlandırarak geriliyor.

Williams, Armonk, New York'ta Çin ve ABD konulu bir sempozyum için hazırladığı konuşmasında, "Bir sonraki uygun adımının faizi kademeli olarak yükseltmek olduğunu ve artışın büyük ihtimalle bu yıl yapılacağını düşünüyorum" dedi ve "Elbette bu görüş kesin değil ve zaman içinde ekonomik gelişmelere bir tepki şeklinde olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Londra’daki Toronto Dominion Bank küresel strateji müdür Richard Kelly, “Williams piyasaların geçtiğimiz haftaki FOMC toplantısından aldığından daha iyimser bir mesaj verdi. Bu da ABD tahvillerindeki ralliyi şimdilik sonlandırdı” dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 2 baz puan veya 0.02 yüzde puan yükselerek Londra saati ile 08.57’de yüzde 2.15 seviyesine geldi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı Pazartesi günü 5/32 veya 1,000 dolar nominal değerde 98 21/32 oldu. Faizi geçtiğimiz haftanın sonunda yüzde 2.12 ile 8 Eylül’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

(11.15'te güncellendi)