Advertisement

ABD Hazine tahvili piyasasında “ayı olmak” kolaylaştı.

Fed geçtiğimiz hafta faiz oranlarını sabit tutmakla kalmadı, merkez bankası yetkilileri borçlanma maliyetlerinin gelecek yıllarda geleceği seviye ile ilgili tahminlerini tekrar düşürdü. Yetkililer, gösterge faizi sıfıra yakın seviyede tutma kararında Çin’deki yavaşlamanın ve yurtdışındaki çalkantının riskleri artırdığına atıfta bulundu.

Traderlar ABD’de enflasyonun en az 10 yıl daha Fed’in yüzde 2 hedefinin altında kalacağı iddiasında bulunuyor ve bazı yatırımcılar tahvillerin gelecek yıllarda talep görmeye deva edeceğine ikna olmuş görünüyor. Prudential Financial ve State Street Corp., merkez bankasının faizleri artırmada çok ihtiyatlı davranacağını belirtiyor.

Prudential Financial sabit getiri birimi para yöneticilerinden Erik Schiller, “ABD tahvil piyasası mükemmel görünüyor. Bizim duruşumuz Fed’den korkmamak yönünde” dedi.

Tahviller, 17 Eylül’deki Fed kararının ardından ralli yaptı. Bu yükseliş 2 yıl vadeli tahvillerde faizleri 2009’dan bu yana en sert düşüşü göstermeye itti.

10 yıl vadeli tahvil faizleri geçtiğimiz haftayı yüzde 2.13 seviyesinde tamamladı. Söz konusu seviye geçtiğimiz yılın sonundakine oranla daha düşük. Faiz Londsa saati ile 09.32’de yüzde 2.16 oldu.