Advertisement

ABD'de ikinci el konut satışları Ağustos ayında tahmin edilenden daha fala düştü ve bu durum, konut sektöründe bu yılki ivmeye bir mola verildiğini işaret ediyor.

Kontratın imzalanmasının ardından genellikle bir ya da iki ay içinde tamamlanan konut satışları yüzde 4.8 düşerek 5.31 milyona geriledi. Önceki ayın verisi 5.58 milyon ile 2007'den bu yana en yüksek seviyeye revize edildi. Fiyatlar tırmandı ve piyasadaki konut satyısı geçen yıla göre düştü.

Gelirlerdeki sınırlı artış ve mortgage koşullarının daha da sıkılaştırılması, bazı Amerikalıların düşük faizin avantajlarından yararlanmasını ve emlak fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan geliri yeniden tahsisini güç hale getiriyor. Konut satışları bu yıl iyileşirken, Fed Başkanı Janet Yellen geçen hafta, iyileşmenin hızının işgücü piyasasındaki güçlenme ile uyumlu olmadığını ve nüfus hareketinin daha büyük bir destek sağlaması gerektiğini söyledi.

Pittsburgh'da PNC Financial Services Group baş ekonomisti Stuart Hoffman, "Stoklar halen satışları geri çekiyor," dedi ve "İvme orada. Daha fazla istihdam, daha fazla gelir, daha fazla kredi ve halen istikrarlı mortgage faizleri" şeklinde konuştu.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James Financial Inc. baş ekonomisti Scott Brown, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "Son birkaç yıldır çok iyi bir istihdam büyümesi vardı ve bu tipik bir şekilde konut piyasası için büyük bir yönlendirici," dedi ve "Konut için arz zinciri oldukça kötü bir şekilde kırıldı, bu nedenle tam işleyişe dönebilmesi zaman alacak" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 73 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, konut satışlarının 5.5 milyona gevşemesi bekleniyordu. Tahminler 5.4 milyon ile 5.62 milyon arasında geldi. Temmuz ayı verisi revize edilmeden önce 5.59 milyon seviyesindeydi.

Kontratın kapatıldığında sayılan ikinci el konut satışları toplam konut piyasasının yüzde 90'ından fazlasını kapsıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Eylül 2015 Pazartesi, 18:36 Misafir daha düşmesini dileriz.